Náš příběh

Byla to právě sklenice vína, která nás provázela od samého začátku našeho životního dobrodružství, když jsme se my dva seznámili.

A právě již tady se začal psát náš příběh.

Bavilo nás víno nejen pít, ale především jej poznávat ze všech různých perspektiv. Naše dlouhé degustační večery nad sklenkou vína a debatování o jejich charakteristice, původu a dalšího bádání nás přivedlo k myšlence otevřít si vlastní vinotéku.

Karel byl do jisté míry ovlivněn jak jeho dědou, který ve Slezsku provozoval vinárnu, tak jeho blízkým kamarádem Kubou, který se tímto oborem ubíral taktéž, a zásadní roli sehrála pochopitelně i naše upřímná náklonnost k vínu.

Jako když blesk uhodí z čistého nebe jsme se dozvěděli o možnosti pronájmu prostoru v naší malešické zástavbě. Neotáleli jsme, prostor jsme si pronajali, navázali první přátelství s několika vinaři a s pomocí našich kamarádů Martina a Tomáše jsme se pustili do práce s výstavbou The Vinotéky.

A téměř po dvou měsících práce a takřka po roce našeho vztahu se nám v srpnu 2020 podařilo otevřít The Vinotéku .

Několik našich přátel včetně našich rodin si ťukalo na hlavu, proč zrovna v době, kdy je pandemie v plném proudu a jiné podniky jsou nuceny svůj provoz zastavit, si chceme otevřít vinotéku. My ale zkrátka cítili, že to je ta naše správná cesta. A troufáme si říct, že byla.

První rok našeho provozu jsme se v oboru naučili spoustu věcí. Odstartovali jsme na vlně klasických moderních vín, ale postupem času a s přibývajícími zkušenostmi se nám stále více zamlouvaly myšlenky naturálních vinařů, jejich způsob vinifikace a především vína, která jsme od nich ochutnávali.

Vzali jsme si tedy za úkol šířit myšlenku prapůvodních způsobů výroby vína i mezi své zákazníky a neustále se rozvíjející komunitu, která se okolo našeho podniku začala tvořit. Tou dobou se k nám připojil Štěpán, první člen naší crew. A šlápli jsme do toho.

Koncem druhého roku se k nám připojil Simon, další pirát z Malešic, který do našeho provozu zapadl s grácií a naše synergie zafungovala na jedničku.

A na cestě do naší ne-vinné crew se postupně přidaly Klárka, Lucka a Anežka, které jsou dnes již nedílnou součástí naší posádky.

Pořádali jsme degustace s našimi vinaři pro lokální klientelu a paralelně s tím začali pracovat na novém e-shopu pro zákazníky i mimo Malešice. Naši příznivci přibývali, milovníci přírodně vyráběných vín také a stejným tempem se rozrůstalo i naše portfolio vinařů. 🙂

Za tu dobu jsme už celkem vyrostli, ale naše základní myšlenka skleničky vína, jež nás spojila dohromady, zůstává stejná a s tou také k našemu podniku přistupujeme nadále. Všechna vína v naší nabídce proto sami objevujeme, testujeme a především pijeme. Tím pádem na našem e-shopu nenajdete tisícovky lahví. Naopak tam objevíte menší, ale dynamickou nabídku vín, kterou obměňujeme podle toho, co nás baví, čemu věříme a co milujeme pít.

Na našich začátcích jsme se chtěli zaměřit hlavně na tuzemské vinaře. Avšak poté, co covidová opatření opadla a svět se mohl vrátit do standardního provozu, jsme konečně mohli naplnit naši vášeň, a to spojit vinařský obor s láskou k cestování.

Jedna z prvních cest do zahraničí byla Itálie, konkrétně její sever. A tam se nám podařilo objevit dvě úžasná bio organická vinařství, s nimiž jsme navázali spolupráci.

V létě 2023 nás okouzlila Gruzie a především Portugalsko. Další cesta mířila do regionů Vinho Verde a Dao, kde jsme navštívili několik biodynamických vinařství a opět si plácli s vybranými vinaři.

Rok 2024 nabral závratnou dynamiku. Hned v lednu jsme se totiž pustili do dlouho plánované rekonstrukce naší malešické pobočky. Nový design náš prostor osvěžil a vznikl tak útulný winebarek i s posezením.

No a hned po rekonstrukci jsme se vydali do Paříže na světoznámý festival naturálních vín příznačně nazvaný Raw Wine. Bylo to velké, ale opět se nám podařilo uzavřít nové spolupráce a navázat nová přátelství – degustovali jsme vína ze Srbska, z Francie, z Řecka, Rakouska i Německa a některá z nich už jistě popíjíte s námi. A těšte se na další pecky.

Se spoustou z vás jsme se stali opravdovými přáteli a je skvělé, že jste všichni součástí našeho příběhu. Pouze díky vám, našim nejlepším zákazníkům, se můžeme rozrůstat dál, a vozit pro vás to nejlepší z našich cest. Dnes už nejsme pouze vinotéka, ale jsme komunita.

Tak na naše společné zdraví, přátelé! 🙂

Naše crew

Karel

Na vinotéce mám nejraději:
Když mohu objevovat nové příležitosti, jak podnik posouvat dál. Aktuálně se věnuji především  rozvoji našeho e-shopu a navazování nových B2B příležitostí.

Nejraději piju: Tomáš Režný, Petr Koráb, Repartido, Gsellmann, Bikicki – defacto vše od těchto úžasných vinařů.

Alex

Na vinotéce mám nejraději:
Vinotéku vnímám jako své první dítě a miluji vše, co s ní souvisí. Nejvíce mě baví baví hledat nové možnosti rozvoje, nová vinařství a zlepšovat celý koncept.

Nejraději piju: Především “bublinky” (PÉT-NATy), které jsou zábavné a vždy přinášejí dobrou atmosféru. Z odrůd Chardonnay vyzrálé na dřevě,  Pinot noir, Merlot a Montepulciano.

Štěpán

Na vinotéce mám nejraději: The Vinotéka mi dává prostor bavit lidi kolem sebe. Když mi klient řekne: “s tebou se tady vždycky pobavím, zvedneš mi náladu,” moc mě to potěší.

Nejraději piju: Vína z produkce Bikicki, Andreas Gsellmann, Gala a Herzánovi.

Klára

Na vinotéce mám nejraději:
Miluju příležitost být mezi lidmi a dělat jim radost dobrým vínem. 

Nejraději piju:  vína z odrůd Chardonnay a Riesling 

Simon

Na vinotéce mám nejraději: Atmosféru, náš sortiment a samozřejmě zákazníky.

Nejraději piju: Především vína z odrůdy Cabernet Sauvignon.