Náš příběh

Píše se rok 2020, je březen.
Doba, kterou si každý z nás dobře pamatuje. Zatímco jsme byli zavření doma, byla možnost se na chvíli zastavit a popřemýšlet o dalším životním směřování. Koneckonců to byla sklenice vína, která nás provázela od samého začátku našeho životního dobrodružství, když jsme se my dva seznámili. A možná už tady se začal psát náš příběh.
Až během karantény jsme se ale odhodlali otevřít si vlastní vinotéku.

Karel byl do jisté míry ovlivněn jak svým dědou, který ve Slezsku provozoval vinárnu, tak svým blízkým kamarádem Kubou, který se tímto oborem ubíral taktéž, a zásadní roli sehrála pochopitelně i naše upřímná náklonnost k vínu.

Jako když blesk uhodí z čistého nebe jsme se dozvěděli o možnosti pronájmu prostoru v naší malešické zástavbě. Neotáleli jsme, prostor jsme si pronajali, navázali první přátelství s několika vinaři a s pomocí našich kamarádů Martina a Tomáše jsme se pustili do práce s výstavbou The Vinotéky.

A téměř po dvou měsících práce a takřka po roce našeho vztahu se nám v srpnu 2020 The Vinotéku podařilo otevřít .

Několik našich přátel včetně našich rodin si ťukalo na hlavu, proč zrovna v době, kdy je pandemie v plném proudu a jiné podniky jsou nuceny svůj provoz zastavit, si chceme otevřít vinotéku. My ale zkrátka cítili, že to je ta naše správná cesta. A troufáme si říct, že byla.

První rok našeho provozu jsme se v oboru naučili spoustu věcí. Odstartovali jsme na vlně klasických moderních vín, ale postupem času a s přibývajícími zkušenostmi se nám stále více zamlouvaly myšlenky naturálních vinařů, jejich způsob vinifikace a především vína, která jsme od nich ochutnávali.

Vzali jsme si tedy za úkol šířit myšlenku prapůvodních způsobů výroby vína i mezi své zákazníky a neustále se rozvíjející komunitu, která se okolo našeho podniku začala kulminovat. Tou dobu se k nám připojil Štěpán, první člen naší crew. A šlápli jsme do toho.

Koncem druhého roku se k nám připojil Simon, další pirát z Malešic, který do našeho provozu zapadl s grácií a naše synergie zafungovala na jedničku.

A na cestě do naší ne-vinné crew se postupně přidali Klárka a Jáchym, kteří jsou dnes již nedílnou součástí našeho podniku.

Pořádali jsme degustace s našimi vinaři pro lokální klientelu a paralelně s tím začali pracovat na novém e-shopu pro zákazníky i mimo Malešice. Naši příznivci přibývali, milovníci přírodně vyráběných vín také a stejným tempem se rozrůstalo i naše portfolio vinařů. 🙂

Za tu dobu jsme už celkem vyrostli, ale naše základní myšlenka skleničky vína, jež nás spojila dohromady, zůstává stejná a s tou také k našemu podniku přistupujeme nadále. Všechna vína v naší nabídce proto sami objevujeme, testujeme a především pijeme. Tím pádem na našem e-shopu nenajdete tisícovky lahví. Naopak tam objevíte menší, ale dynamickou nabídku vín, kterou obměňujeme podle toho, co nás zrovna baví, čemu věříme a co milujeme pít.

Na našich začátcích jsme se chtěli zaměřit hlavně na tuzemské vinaře. Avšak poté, co covidová opatření opadla a svět se mohl vrátit do standardního provozu, jsme konečně mohli naplnit naši vášeň, a to spojit vinařský obor s láskou k cestování.

Jedna z prvních cest do zahraničí byla Itálie, konkrétně její sever. A tam se nám podařilo objevit dvě úžasná bio organická vinařství, s nimiž jsme navázali spolupráci.

V létě 2023 nás okouzlila Gruzie a především Portugalsko. Další cesta mířila do regionů Vinho Verde a Dao, kde jsme navštívili několik biodynamických vinařství a opět si plácli s vybranými vinaři.

Se spoustou z vás jsme se stali opravdovými přáteli a je skvělé, že jste všichni součástí našeho příběhu. Pouze díky vám, našim nejlepším zákazníkům, se můžeme rozrůstat dál, a vozit pro vás to nejlepší z našich cest. Dnes už nejsme pouze vinotéka, ale jsme komunita.

Na zdraví, přátelé! 🙂

Naše crew

Karel

Na vinotéce mám nejraději:
Když mohu objevovat nové příležitosti, jak podnik posouvat dál. Aktuálně se věnuji především  rozvoji našeho e-shopu a hledání nových B2B příležitostí.

Nejraději piju: Tomáš Režný, Petr Koráb, Repartido – defacto vše od těchto úžasných vinařů.

Alex

Na vinotéce mám nejraději:
Vinotéku vnímám jako své první dítě a miluji vše, co s ní souvisí. Nejvíce mě baví baví hledat nové možnosti rozvoje, nová vinařství a zlepšovat celý koncept.

Nejraději piju: Především “bublinky” (Prosecco, PÉT-NATy), které jsou zábavné a vždy přinášejí dobrou atmosféru. Z odrůd Chardonnay vyzrálé na dřevě,  Pinot noir, Merlot a Primitivo.

Štěpán

Na vinotéce mám nejraději: The Vinotéka mi dává prostor bavit lidi kolem sebe. Když mi klient řekne: “s tebou se tady vždycky pobavím, zvedneš mi náladu,” moc mě to potěší.

Nejraději piju: Vínečka z vinařství Gala a Herzánovi, zejména odrůdy Sauvignon, Chardonnay a Merlot

Klára

Na vinotéce mám nejraději:
Miluju příležitost být mezi lidmi a dělat jim radost dobrým vínem. 

Nejraději piju:  vína z odrůd Chardonnay a Riesling 

Simon

Na vinotéce mám nejraději: Atmosféru, náš sortiment a samozřejmě zákazníky.

Nejraději piju: Především vína z odrůdy Cabernet Sauvignon.